POWRÓTstrona głównao artystcebibliografiamalarstwo, grafika, fotografia, ekslibriszaproszeniaofertasklepikkontaktenglish


"Wystawa Litografii Małgorzaty Seweryn"

 

Minęło już pięć lat od pierwszej prezentacji prac młodej graficzki. Wtedy królewska gra pociągała autorkę głównie w zakresie rozwiązań formalnych, jakie zastosować mogła w litografiach. Dzisiaj ten sposób prezentacji stanowczo się zmienił. Teraz w litografiach artystki, zamiastWięzień, 2000 figur na szachownicach życia pojawiają się korony - a właściwie ich cienie. Na tle koszuli w pionowy, pasiasty wzór są znakiem klasy, choć nad kołnierzykiem szczerzą się ironicznie jakieś usta. Rzeczywistość czarno-białej szachownicy staje się nierzeczywistością bajki - i to wcale nie dla grzecznych dzieci. Monarsze korony ulatują w powietrze, rozsypują się jak zwietrzałe skalne bloczki. Są tylko śladem królewskiego symbolu, tylko miejscem po nim. A czasem czarnym cieniem kładą się na domach i placach.

W pracach najnowszych z 2002 roku cały artystyczny świat graficzki poddany zostaje rewolucji. Pojawia się np. cykl "Dwa światy", w którym geometryczne uporządkowanie artystycznych wizji autorki wycofuje się przed spontanicznością przyrody - ekspresyjnej, dominującej, choć chyba w swojej naturze wcale nieprzyjaznej. Rewolucją z roku 200 było natomiast wprowadzenie koloru w - dotychczas czarno-biały - świat litografii Małgorzaty Seweryn.

Małgorzata Seweryn urodziła się w 1971 roku. Jest absolwentką Instytutu Plastyki częstochowskiej WSP z rocznika 1998. Wyróżniona została w roku akademickim 1997/1998 I Nagrodą Rektora WSP za osiągnięcia artystyczno-naukowe. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii. Była stypendystką rządu belgijskiego, odbywając studia uzupełniające w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Odbyła też warsztaty (również w formie stypendium) w Centrum Graficznym Fransa Masserela w Kasteerle w Belgii. Zajmuje się grafiką, malarstwem i fotografią. Uczestniczyła w ponad 90 wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Czechach, Hiszpanii, Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Argentynie, Holandii, Bułgarii i Chinach. Odbyła kilkanaście wystaw indywidualnych, w tym także zagranicznych. Otrzymywała medale i wyróżnienia na prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach na ekslibris.

Tadeusz Piersiak
"Gazeta Wyborcza ",Częstochowa, 03-04-2003