POWRÓTstrona głównao artystcebibliografiamalarstwo, grafika, fotografia, ekslibriszaproszeniaofertasklepikkontaktenglish

Od fotografii do grafiki

Grafiki i ekslibrisy Małgorzaty Seweryn prezentowane są na wystawieotwartej w ubiegłym tygodniu w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. To zaledwie wycinek działalnosci artystki, która zajmuje się także malarstwem i fotografią.

Początki ekslibrisu sięgają Xvi wieku, kiedy zaczął się on rozpowszechniać w Niemczech, Francji i Anglii. Jego tworzeniem zajmowali się najznakomitsi artysci, jak Dürer, Holbein młodszy czy Cranach. Dopiero jednak wiek XVIII stał się epoką sprzyjającą rozwojowi znaków bibliotecznych.

Ekslibris stał się przedmiotem kolekcjonerstwa i tematem wystaw autorskich. Wielu bibliofilów. Czy nawet zwyczjnych posiadaczy ksiegozbiorów ma własny ekslibris, a czasem nawet kilka. Książka z własnym znakiem bibliotecznym jest dowodem dbałości i zainteresowania ze strony właściciela.

Początkowo wystawy Małgorzaty Seweryn dotyczyły ekslibrisu, których ma wiele w swoim dorobku. Pierwsze wykonała dla siebie i znajomych, następne dla znanych postaci życia kulturalnego: Wisłąwy Szymborskiej, Czesława Miłosza czy fotografika Edwarda Hartwiga.

z cyklu Dwa ŚwiatyTo jednak nie ekslibrisy stanowią główny nurt twórczości artystki. Małgorzata Seweryn tworzy przede wszystkim litografie, ma na swoim koncie ponad 80 grafik wykonanych w tej technice. Powstaja pojedyńcze prace o dowolnej tematyce, jak również zamkniete cykle litograficzne. Poza litografią wypowiada się również w takich technikach graficznych , jak: linoryt, sitodruk, czasem akwaforta i monotypia.

Małgorzata Seweryn studiowała w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie, dyplom z litografii uzyskała w 1998 roku. W latach 1999-2000 była stypendystką rządu Belgii, co umozliwiło jej studia uzupełniajace w Królewskiej Akademii Sztuk pięknych w Antwerpii.

Jest bardzo płodną artystką, ma na swoim koncie 24 wystawy indywidualne w kraju i za granicą, m.in. w Katowicach, Krakowie, Antwerpii, Akwizgranie i Amsterdamie. Wzięła udział w ponad 90 wystawach zbiorowych. Laureatka kilku nagród i wyróżnień, otrzymała medal na IV Krakowskim Biennale Exlibrisu Polskiego i medal na III Przeglądzie Exlibrisu im. Pawła Stellera w Katowicach w 2001 roku.

Wystawę "Grafika i Exlibris" Małgorzaty Seweryn można oglądać w galerii piekarskiej biblioteki do końca lipca.

Eka  

Gwarek nr 24, Piekary Śląskie, 17 czerwca 2003 roku