POWRÓTstrona głównao artystcebibliografiamalarstwo, grafika, fotografia, ekslibriszaproszeniaofertasklepikkontaktenglish

 

Dla poetów i konstruktorów

Charakteryzuje, ozdabia, miał zabezpieczać

Biesiadujący kot, kobieta-drzewo, pegaz dla Czesława Miłosza, a dla inżyniera i miłośnika kolarstwa - części rowerowe. Co umieszcza na ekslibrisach artystka z Katowic Małgorzata Seweryn - możemy sprawdzić w Domu Kultury "Podgórze".

     Prezentowanych jest tu właśnie ponad 100 ekslibrisów oraz małe formy grafiki tej autorki. Urodzona w 1971 r., jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, Instytutu Plastyki WSP w Częstochowie, odbywała też stypendia twórcze za granicą. Artystka zajmuje się grafiką, malarstwem, grafiką komputerową i fotografią. Ma na koncie udział w ponad 100 konkursach i wystawach. Ekslibrisy tworzy od 10 lat. Prezentowała je m.in. na Litwie, we Włoszech, Izraelu, Argentynie, Meksyku.

     Pokazywane teraz w Krakowie prace to linoryty, litografie, serigrafie, grafiki komputerowe i ekslibrisy wykonane techniką pieczęci. Artystka chętnie umieszcza na ekslibrisach motywy architektoniczne i przyrodnicze, częstym bohaterem jest też sama książka. Wiele ekslibrisów powstało na konkursy, były inspirowane zadanymi przez organizatorów tematami - stąd w dorobku Małgorzaty Seweryn np. cracoviana (seria z dziedzińcem wawelskim - ekslibrisy wykonane komputerowo), ekslibrisy z motywami filmowymi, teatralnymi, patriotycznymi... Artystka stworzyła serię dedykowaną profesorom krakowskiej ASP (na poszczególnych znakach ziemia rodzi różne przybory twórcze, m.in. ołówki, flamastry), przygotowała ekslibrisy dla literatów (np. dla Julii Hartwig - z gęsimi piórami). Wykonane dla artystów, zaprzyjaźnionych osób i instytucji - ekslibrisy niosą informacje o nich, charakteryzują. Na przykład ekslibris pewnego inżyniera, zawierajacy m.in. części rowerowe - sugeruje, że właściciel znaku jest konstruktorem pojazdów, a przynajmniej miłośnikiem rowerów.

     - Ekslibris to luźna karteczka z rysunkiem, napisem właśnie określającym właściciela księgozbioru, siedzibę i nazwe biblioteki, czasem zawierał tytuły honorowe, społeczne albo koscielne właściciela książek - podaje bibliofil i kolekcjoner, kierownik działu galerii w DK "podgórze" Andrzej Znamirowski. Przypomina, ze pierwszy ekslibris w formie luźnej karteczki, którą wklejało się do książki -powstał w 1470 roku. W 1516 r. pojawił się ekslibris w Polsce - jako trzecim kraju w Europie (po Niemczech i Szwajcarii).

     - Ekslibris spełnia też funkcje artystyczne, ozdabia książkę. Od II polowy XIX wieku zaczęto go kolekcjonować - dodaje Andrzej Znamirowski. - Inną z funkcji miało być też zabezpieczenie książki przed kradzieżą. Ale to się nie udało...

     Technik ekslibrisu jest ponad 30; najstarsze to miedzioryt i dzreworyt, a najpopularniejsza linoryt. Chcący mieć własny ekslibris - zlecają jego wykonanie grafikom. - Gdy jest tworzony techniką linorytniczą (czyli najprostszą), autor wykonuje 50 odbitek autorskich sygnowanych oraz przekazuje matrycę - trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 400-800 złotych - mówi kolekcjoner.

     Wystawę prac Małgorzaty Seweryn w DK "Podgórze" przy ul. Krasickiego 18 można oglądać do 6 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 19 i w soboty 10 -13.

      Natomiast do końca maja można tam zgłaszać ekslibrisy - wykonane w dowolnej technice - na dwie przygotowane przez DK "Podgórze" wystawy. Jedna będzie dotyczyc motywów lotniczych (od pierwszego lotnika Ikara po najnowsze samoloty), druga - obecnego Roku Wielkich Polaków (spoczywających na Skałce oraz innych związanych z Krakowem).

(MM)      
Dziennik Polski nr 105, Kraków, 7 maja 2007


zamów exlibris     portret na zamówienie     sklep ze sztuką Małgorzaty Seweryn